Azure için Microsoft Copilot (önizleme), bulut maliyetlerini analiz etmenize, tahmin etmenize ve iyileştirmenize yardımcı olabilir. Microsoft Maliyet Yönetimi’ne dayalı bilgi ve öneriler almak için doğal dili kullanarak sorular sorun.

Azure için Microsoft Copilot (önizleme) maliyetleriniz hakkında sorular sorduğunuzda, Maliyet Yönetimi’ni kullanarak eriştiğiniz son kapsama göre bağlamı otomatik olarak çeker. Bağlam net değilse, bir kapsam seçmeniz veya daha fazla bağlam sağlamanız istenir.

Örnek istemler

Maliyet Yönetimi için kullanabileceğiniz istem türlerine ilişkin birkaç örnek aşağıda verilmiştir. Bu istemleri gerçek hayat senaryolarınıza göre değiştirin veya gereksinimlerinizi karşılamak için ek istemleri deneyin.

  • “Son 6 aydaki maliyetlerimi özetleyin.”
  • “Maliyetim neden 8 Temmuz’da arttı?”
  • “Önümüzdeki 6 ay için beklenen harcamalarımızın bir tahminini verebilir misiniz?”
  • “Bana son 6 ayda en yüksek harcama yapan kaynak grubunu göster.”
  • “Maliyetlerimizi nasıl düşürebiliriz?”
  • “Hangi kaynaklar tasarruf planları kapsamındadır?”

Örnekler

Azure için Microsoft Copilot’a (önizleme) “Son 6 aya ait maliyetlerimi özetle” dediğinizde, seçilen kapsam için maliyetlerin özeti sağlanır. “Geçen ay sanal makinemiz ne kadar harcadı?” gibi daha ayrıntılı ayrıntılar almak için soruları takip edebilirsiniz.

Maliyetlerin özetini sağlayan Azure için Microsoft Copilot'ın (önizleme) ekran görüntüsü.

VM maliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan Azure için Microsoft Copilot'ı (önizleme) gösteren ekran görüntüsü.

Ardından, “Maliyetlerimizi nasıl azaltabiliriz?” diye sorabilirsiniz. Azure için Microsoft Copilot (önizleme), görebileceğiniz olası tasarrufların tahmini de dahil olmak üzere alabileceğiniz önerilerin bir listesini sağlar.

Azure için Microsoft Copilot'ı (önizleme) gösteren ve maliyetleri azaltmaya yönelik önerilerin listesini sağlayan ekran görüntüsü.

Azure için Microsoft Copilot'ı (önizleme) gösteren ekran görüntüsü, maliyetleri azaltmaya yönelik öneriler listesine devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü