Son birkaç yılda, kuruluşlar makro-ekonomik, politik ve toplumsal zorluklara uyum sağlamak zorunda kaldıkları için benzeri görülmemiş bir değişim yaşadılar. Bu zorluklar ortadan kalkmıyor – enflasyon, tedarik zinciri kesintileri ve artan enerji fiyatları da dahil olmak üzere devam eden endişelerle iş görünümü belirsizliğini koruyor.

Microsoft, bu belirsizliğe hazırlanmanın en iyi yolunun, kuruluşların daha az, daha az karmaşıklık ve maliyetle, daha fazla çeviklik, esneklik ve inovasyonla daha fazlasını yapmaları olduğuna inanıyor. Bu, kuruluşların günümüzün kısıtlamalarının ortasında neler başarabileceklerini genişletmek için dijital yeteneklerin uygulanması anlamına gelir.

İş yüklerini buluta taşımak, kuruluşların BT yatırımlarını iş gereksinimleriyle uyumlu hale getirmeleri için daha fazla esneklik sağlarken bulut ölçek ekonomilerinden de yararlanır. Modern altyapı ve bulut özellikleri, bir kuruluşun BT iş gücünü, müşterileri için en anlamlı olan iş yüklerine ve uygulamalara odaklanmaları için de serbest bırakabilir.

Microsoft, müşterilerimizin karşılaştığı zorlukları ve bulutu benimseme konusundaki planlarını daha iyi anlamak için 1200’den fazla BT karar vericisiyle küresel bir anket yaptırdı.

Çalışma, üç temel bulut benimseme eğilimini ortaya koydu:

Bulutun benimsenmesiyle ilgili üç temel eğilim şunlardır: 1) Bulut benimseme planları, belirsiz iş ortamlarındaki stratejilerin ayrılmaz bir parçası olmaya devam etmektedir. İkincisi, modernizasyon dijital dönüşüm için anahtardır ve son olarak, Hibrit ve çoklu bulut birlikte çalışabilirliği ve entegrasyonu beklenmektedir.

1. Bulut benimseme planları, belirsiz iş ortamlarındaki stratejilerin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor

Anket, kuruluşların yüzde 62’sinin bir geçiş ve modernizasyon stratejisine sahip olduğunu ve BT dönüşümünde bulutun benimsenmesinin artan önemini gösterdiğini ortaya koydu. En büyük motivasyon kaynakları toplam işletme maliyetlerini azaltmak, iş stratejisini geleceğe hazırlamak ve gelir artışını teşvik etmektir. Anket ayrıca güvenlik, iş sürekliliği (BC), olağanüstü durum kurtarma (DR) ve ölçeklenebilirliği buluta geçişlerden istenen en önemli avantajlar olarak gösterdi. Bununla birlikte, müşteriler mevcut bulut iş yüklerini optimize etmek veya ek iş yüklerini taşımak gibi uygulama için bulut girişimlerine öncelik verirken yatırım getirisi (ROI) hususlarının yakın vadede akılda kalmasını bekliyoruz. Maliyet optimizasyonuna ve finansal operasyon ekiplerinin (FinOps) yükselişine gösterilen bu artan dikkat, üst üste altıncı yıl boyunca mevcut bulut kullanımını optimize etmenin (maliyet tasarrufu) en önemli girişim olduğu ve ardından buluta daha fazla iş yükünün geçirildiği Flexera bulutun durumu 2022 raporunda da yineleniyor.

Kuruluşlar, bir sonraki adıma daha iyi hazırlanmak için bulutu benimseme planlarını tüm BT altyapılarında bütünsel olarak değerlendiriyor. Anket yaptığımız kuruluşların iş yüklerinin yarısından fazlasını bulutta geçirenlerin sayısı, hem iş açısından kritik hem de iş açısından kritik olmayan iş yüklerini kapsayan yatırımlarla önümüzdeki 27 ay içinde yüzde 47’den yüzde 18’ye yükselecek. Ayrıca, anket, buluta geçiş ve modernizasyon stratejisine sahip kuruluşların bundan üç yıl sonra ‘yalnızca bulut’ (bulutta çalışan uygulamaların ve iş yüklerinin tümü veya neredeyse tamamı) olma olasılığının yüzde 58 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

2. Modernizasyon, dijital dönüşüm için kilit bir odak noktasıdır

Ankete katılan kuruluşların yüzde 82’si, buluta geçişin dijital dönüşüme doğru bir basamak taşı olduğunu söyledi. Geçiş, iş yüklerini buluta taşımak, modernizasyonise Hizmet Olarak Platform (PaaS) veya kapsayıcılar gibi bulutta yerel teknolojilerden tam olarak yararlanmak için mevcut uygulamaları ve iş yüklerini yeniden düzenlemekle ilgilidir. Ankete katılanlar, halihazırda geçiş yapmış olan iş yüklerinin yüzde 74’ünün modernizasyon için aday olduğunu, iş yüklerini modernleştirmenin, ürün inovasyon döngülerini veya kişiselleştirilmiş son kullanıcı deneyimlerini hızlandırıyor olsun, dijital dönüşüme kapı açmaya yardımcı olduğunu söyledi.

3. Hibrit ve çoklu bulut birlikte çalışabilirliği ve entegrasyonu beklenmektedir

Kuruluşlar çoklu bulutu benimsemeye devam ediyor ve bulut sağlayıcılarından bulutlar arası yönetim ve birlikte çalışabilirlik arıyor. Bu yılın başlarında hibrit ve çoklu bulut üzerine yaptığımız son araştırmaların altını çizerek, ankete katılan müşteriler, hibrit veya çoklu bulut stratejisini uygulamaya devam etmek için yüzde 71 ile türünün en iyisi bulut yeteneklerinin yanı sıra yatırım esnekliğini korumak istiyor.

Buluttan buluta tümleştirmenin karmaşıklıkları, mevcut uygulamaları yeniden düzenleme ve eski arka uçlarla tümleştirme, bulutun benimsenmesini yavaşlatabilecek engellerden birkaçıdır. Bu nedenle, özel bir geçiş ve modernizasyon ekibinden gelen desteğin, bulut satıcılarından ankete katılan müşterilerin istek listesinde en üst sırada yer alması şaşırtıcı değildir. Göç sonrası destek, mühendislik kaynaklarına erişim ve teknik beceri konusunda yardım, anketten ortaya çıkan diğer önemli alanlardı. Bu bulgular, belirsiz zamanlarda müşterilere yardımcı olacak programları ve yatırımları tanımladıkları için bulut sağlayıcıları için önemli sonuçlar doğurmaktadır.

Microsoft Azure, buluta geçiş ve modernizasyon konusunda müşterilere verimli bir şekilde nasıl yardımcı olabilir?

Microsoft’un 2014 yılında şirket içi iş yüklerini buluta geçirmeye başlamasından bu yana kendi dijital dönüşüm yolculuğumuzdayız. Azure’un maliyetleri iyileştirmek için sağladığı yerleşik araçları ve veri içgörülerini (Azure Danışmanı, Azure Maliyet Yönetimi ve Faturalama ve Azure İzleyici gibi) kullanarak BT ayak izimizi dönüştürüyor ve iş büyümesi için modernizasyona yeniden yatırım yapıyoruz. Bugün iş yüklerimizin yüzde 95’inden fazlası bulutta çalışıyor ve Azure için yıllık bütçemiz 2014’ten bu yana sabit kalırken, Microsoft yüzde 20’den fazla büyüdü. Kendi yolculuğumuz ve öğrendiklerimiz, müşterilerimizi mevcut ve gelecekteki teknoloji ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaları için nasıl güçlendirebileceğimizi bildirir.

Müşterilerimiz, bugün hedeflerine ulaşmak ve yarın için inşa etmek üzere tercih ettikleri platform olarak Azure’ı seçiyor.

Küresel bir fintech ve ödeme şirketi olan Fiserv, risk azaltma ve maliyet tasarrufu gibi avantajlar sağlayan operasyonları basitleştirmek için ödeme işleme altyapısını geliştirdi. İşletmeler için tüketici öz bakım ürünlerinin dünya çapında üreticisi ve tedarikçisi olan Perrigo, finans için tek bir doğruluk kaynağı oluşturmak üzere kolaylaştırılmış finans iş yükleri aracılığıyla çeviklik ve esnekliğin kilidini açtı. Bank of Angola, Angola’da süreçleri ve altyapıyı yenilemek ve iyileştirmek için buluta geçerek dijitalleşmeyi benimseyen ilk banka oldu. Çek Cumhuriyeti’nin önde gelen telekomünikasyon şirketi O2 Czech Republic, taşıdıkları her iş yükü için yüzde 30’luk bir toplam sahip olma maliyeti (TCO) tasarrufu sağlarken, güvenliği artırdı ve eğlence işlerini ölçeklendirdi.

Çözümlerimizle müşterilerimizin daha azıyla daha fazlasını yapmalarına ve Azure yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için derin yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.

  • Bugün, müşterilerin Windows Server ve SQL Server varlıklarını Azure’a geçirerek ne kadar tasarruf edebileceklerini tahmin etmelerine yardımcı olacak yeni bir toplam sahip olma maliyeti (TCO) veya iş vakası özelliğini duyuruyoruz. Bu, kuruluşların Azure’a geçişlerini planlamalarına ve yürütmelerine olanak tanıyan ücretsiz self servis geçiş aracımız Azure Geçişi’nde kullanılabilecek. Bu yeni özelliği deneyin ve geri bildiriminizi paylaşın.
  • Müşteriler, benzersiz tekliflerimiz ve fiyatlandırma avantajlarımızla bulut yatırımlarını optimize edebilir. Azure Hibrit Avantajı (yazılım güvencesi etkinleştirilmiş Windows, Server SQL Server, Red Hat Enterprise Linux ve SUSE Linux lisanslarını Azure’da yeniden kullanarak maliyet tasarrufu sağlayın) ve Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (yalnızca Azure’da ücretsiz) gibi benzersiz tekliflerle, Azure’da Windows Server ve SQL Server VM’lerini çalıştırmak ana rakibimize kıyasla yüzde 80’e kadar daha ucuzdur. İşlem için Azure tasarruf planı sayesinde müşteriler, kullandıkça öde fiyatlarına kıyasla kaynak maliyetlerini yüzde 65’e kadar önemli ölçüde azaltabilir.
  • Azure Geçiş ve Modernizasyon Programı (AMMP), müşterilere geçiş maliyetlerini azaltmaya ve geçişlerini hızlandırmaya yönelik teknik beceri, mühendislik kaynakları, uzman iş ortakları ve müşterilerin bütünsel olarak başarıya hazır olmaları için uygun maliyetli teşvikler dahil olmak üzere doğru uzman yardımı karışımını sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü