Dosya depolama, herhangi bir kuruluşun şirket içi BT altyapısının kritik bir parçasıdır. Kuruluşlar uygulamalarının ve kullanıcı paylaşımlarının daha fazlasını buluta geçirdikçe, ilişkili dosya verilerini geçirirken genellikle zorluklarla karşılaşırlar. Başarılı geçişler için doğru araçlara ve hizmetlere sahip olmak çok önemlidir.

İş yükleri arasında çok çeşitli dosya boyutları, sayımları, türleri ve erişim desenleri olabilir. Geçiş hizmetleri, çeşitli dosya verilerini desteklemenin yanı sıra, özellikle görev açısından kritik dosya paylaşımlarında kesinti süresini en aza indirmelidir.

Şubat 2022’de, depolama geçişi iş ortaklarının seçimi aracılığıyla müşterilerimize ücretsiz geçiş sağlayan Azure dosya geçiş programını kullanıma sunduk.

Bugün, dosya ve klasörleri Azure’a geçirmeyi çocuk oyuncağı haline getiren, tam olarak yönetilen, karma bir geçiş hizmeti olan Azure Depolama Taşıyıcı’nın önizleme lansmanıyla dosya geçişi için başka bir seçenek daha ekliyoruz.

Azure Depolama Taşıyıcı önizlemesinin temel özellikleri şunlardır:

Azure blob kapsayıcısında NFS paylaşımı

Bu önizleme sürümüyle, şirket içi ağ dosya sistemi (NFS) paylaşımının bir Azure blob kapsayıcısına geçirilmesine odaklanıyoruz. Storage Mover, önümüzdeki aylarda birçok ek kaynak ve hedef kombinasyonunu destekleyecektir.

Bir Azure Depolama Taşıyıcı Aracısı VM 'sinden bir Azure Depolama blob kapsayıcısına geçirilen bir kaynak NFS paylaşımını gösterme.

Bulut odaklı geçişler

Kopyalama işlerini bir koordinasyon hizmeti olmadan uygun ölçekte yönetmek zaman alıcı ve hataya açık olabilir. Tek tek işler izlenmeli ve hatalar çözülmelidir. Verilerinizin eksiksiz ve başarılı bir şekilde taşınmasını sağlamak için kapsamlı gözetim sağlamak zordur.

Azure Depolama Taşıyıcı ile geçiş planınızı Azure’da ifade edebilir ve hazır olduğunuzda geçişleri doğrudan Azure portal, PowerShell veya CLI’dan kolayca başlatıp izleyebilirsiniz. Bu, Azure Depolama Taşıyıcı’yı tek seferlik bir geçiş projesi veya tekrarlanan veri taşıma gereksinimleri için kullanmanıza olanak tanır.

Azure Depolama Taşıyıcı, kaynak depolama alanınıza yakın bir yerde dağıtacağınız geçiş aracılarına sahip karma bir hizmettir. Tüm aracılar, dünya çapında dağıtılsalar bile Azure’da aynı yerden yönetilebilir.

Çalışan bir işin Azure portal sayfasını gösterme. Geçirilen baytlar ve öğeler için yüzde ve sayım cinsinden ayrıntılı ilerleme gösterilir. Bunlar için Azure İzleme grafikleri de gösterilir.

Ölçek ve performans

Birçok yön, yüksek performanslı bir geçiş hizmetine katkıda bulunur. Azure Depolama REST protokolü üzerinden hızlı veri taşıma ve yönetim yolunun veri yolundan net bir şekilde ayrılması en önemlileri arasındadır. Her aracı, dosyalarınızı ve klasörlerinizi doğrudan Azure’daki hedef depolama alanına gönderir.

Verileri doğrudan hedefe göndermek, verilerin bir bulut hizmeti veya hedef depolamanın dağıtıldığı yerden farklı bir Azure bölgesi aracılığıyla işlenmesi gerekmediğinden geçişinizin performansını en iyi duruma getirir. Örneğin, bu iyileştirme, büyük olasılıkla bölgelerindeki Azure Depolama’yı hedefleyecek coğrafi olarak farklı şube ofislerinde gerçekleşen geçişler için anahtardır.

İki ok göstererek taşıma işleminin yolunu gösterme. Kaynaktan/aracıdan bir depolama hesabına giden veriler için ilk ok ve depolama taşıyıcı kaynağına/hizmetine yalnızca yönetim/denetim bilgileri için ikinci ok.

Storage Mover için sırada ne var?

Buluta geçişte, ilk baytın kopyalanabilmesi için gerçekleşmesi gereken birçok adım vardır. Veri varlığınızı derinlemesine anlamak, iş yüklerinize yönelik dengeli bir bulut çözümü tasarımı için çok önemlidir.

Bunu, kapalı kalma süresini en aza indirmeye ve geçiş işlerini uygun ölçekte yönetmeye ve izlemeye yönelik bir stratejiyle birleştirdiğimizde, Depolama Taşıyıcı hizmeti vizyonumuza ulaşmış oluruz. Bu vizyon için bu yol haritası şunları içerir:

  • Daha fazla kaynak ve Azure Depolama hedefi desteği.
  • Geçişi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için daha fazla seçenek.
  • Olası kaynakları hizmete otomatik olarak yükleme. Bu sadece kolaylıktan daha fazlasıdır; büyük ölçekli geçişlere olanak tanır ve manuel girişten kaynaklanan hataları azaltır.
  • Ses bulutu çözümü tasarımı için seçilen kaynaklar hakkında derin içgörüler.
  • Hedef depolama alanını geçiş planınıza göre otomatik olarak sağlama.
  • Veri doğrulama, veri korumasını etkinleştirme ve iş yükünün geri kalanının geçişini tamamlama gibi geçiş sonrası görevleri çalıştırma.

Özellik alanlarının Depolama Taşıyıcısı yol haritasını gösteren özet çizim: Keşfet, Değerlendir, Planla, Dağıt, Taşı, Geçiş Sonrası. Bu genel önizleme sürümünde ele alınan Plan ve Taşıma özellikleri vurgulanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü