al Makine Ölçek Kümeleri veya arka uç havuzundaki bir grup sanal makine için bağlantı noktası iletmeyi yönetmelerini ve minimum yönetim yüküne sahip tek bir kurulum yapmanızı sağlar.

Bağlantı noktası iletme nedir?

Bağlantı noktası iletme, Yük Dengeleyici ön uç IP adresini ve bağlantı noktası numarasını kullanarak belirli sanal makinelere bağlanmanızı sağlar. Yük Dengeleyici, belirli bir ön uç bağlantı noktasındaki trafiği aldıktan sonra, trafiği belirli bir arka uç bağlantı noktasındaki hedef sanal makineye iletir.

Gelen NAT kuralı kullanarak, yük dengeleyicinin IP adresi ve bağlantı noktası üzerinden sanal ağdaki sanal makinelere erişebilirsiniz.

Gelen NAT kuralı mı yoksa yük dengeleme kuralı mı?

Özetle, gelen NAT kuralı, her sanal makineyi erişim için Yük Dengeleyici’nin ön uç bağlantı noktasına eşlenerek trafik iletme için kullanılır. Yük Dengeleyici’nin belirtilen ön uç bağlantı noktasına ulaşan tüm trafik doğrudan tek bir hedeflenen sanal makineye iletilir. Bu nedenle, trafik bu durumda yük dengeli değildir. Gelen NAT kuralları, trafiği doğrudan belirli bir sanal makine ve bağlantı noktası birleşimine iletmek istediğinizde yararlıdır. Yük dengeleme kuralları, Yük Dengeleyici’nin belirli bir ön ucuna gelen trafiği arka uç havuzundaki tüm sanal makinelere dağıtmak için kullanılırken.

Şekil 1: Tek makine için gelen NAT kuralı

Şekil 1: Tek makine için gelen NAT kuralı.

Şekil 2: Yük Dengeleme kuralı

Şekil 2: Yük Dengeleme kuralı.

Aynı Yük Dengeleyici’de hem yük dengeleme kurallarına hem de gelen NAT kurallarına sahip olabilirsiniz. Örneğin, gelen trafiğin arka uç havuzundaki sanal makineler arasında dağıtılabilmesi için, ön uç bağlantı noktası 80’den arka uç bağlantı noktası 80’e kadar belirli bir arka uç havuzu için bir yük dengeleme kuralı ayarlanabilir. Aynı zamanda, arka uç bağlantı noktası 443’teki her sanal makine için gelen nat kuralı da ayarlayabilirsiniz, böylece her sanal makineye yönetim amacıyla erişmek için Uzak Masaüstü Protokolü’nü (RDP) kullanabilirsiniz.

Şekil 3: Arka uç havuzunda hem gelen NAT kuralını hem de yük dengeleme kuralını kullanma

Şekil 3: Arka uç havuzunda hem gelen NAT kuralını hem de yük dengeleme kuralını kullanın.

Çözmeyi hedeflediğimiz müşteri zorlukları nelerdir?

Tek tek hedef makine için gelen NAT kuralları

Sık sık yukarı ve aşağı ölçeklendirme ile büyük bir arka uç havuzunuz olduğunda, bu yaklaşım gereksiz ek yük oluşturur. Hedef sanal makinenin arka uç havuzundan çıkarılabilmesi için gelen NAT kuralının silinmesi gerekir. Benzer şekilde, ölçeklendirme gerçekleştiğinde, bağlantı noktası iletme kurulumını tamamlamak için yeni sanal makine için yeni bir gelen NAT kuralı oluşturulması gerekir.

Gelen NAT havuzu

Gelen NAT havuzu, Sanal Makine Ölçek Kümeleri’nden oluşan arka uç havuzu için varolan bir seçenektir. Ancak, gelen NAT havuzunu güncelleştirmek, daha uzun dağıtım süresine neden olabilecek perdenin arkasında ek adımlar sunar. Ayrıca, arka uç havuzunuz bir sanal makine grubundan oluştuğunda bu yaklaşım geçerli değildir.

Her tür arka uç havuzu için evrensel bağlantı noktası iletme çözümü

Arka uç havuzundaki Sanal Makineler Ölçek Kümeleri, Sanal Makineler veya IP adresleri için gelen NAT kuralı

Bugün, gelen NAT kurallarına arka uç havuzu için bağlantı noktası yönetiminin eklandığını duyuruyoruz. Sanal Makineler Ölçek Kümeleri, sanal makineler ve IP adresleri de dahil olmak üzere her türlü arka uç havuzu için bağlantı noktası iletmeyi ayarlamak için tercih edilen çözümdür.

Ön uç bağlantı noktası aralığı başlangıcına, gelen NAT kuralı için tanımlanan arka uç havuzundaki en fazla makine sayısına bağlı olarak, Yük Dengeleyici, ön uç bağlantı noktası aralığı başlangıcından başlayarak bir ön uç bağlantı noktası aralığını önceden ayırır. Aralık sonu, ölçekleme durumunda yeterli ön uç bağlantı noktası olduğundan emin olmak için arka uç havuzundaki en fazla makine sayısı ön uç bağlantı noktası başlangıcına eklenerek hesaplanır.

Şekil 4: Gelen NAT kuralı ekle

Şekil 4: Gelen NAT kuralı ekleyin.

Bu örnekte, Yük Dengeleyici 500 numaralı bağlantı noktasından başlayarak 1000 ön uç bağlantı noktasını önceden ayıracaktır. Bu durumda, arka uç havuzu müşteriden ekstra yönetim gerektirmeden 1000 makineye kadar ölçeklendirebilir.

Şekil 5: Arka uç havuzu için gelen NAT kuralı

Şekil 5: Arka uç havuzu için gelen NAT kuralı.

Tek tek makineler için bağlantı noktası eşlemesini alma

Gelen NAT kuralı oluşturulduktan sonra, Yük Dengeleyici arka uç havuzundaki her sanal makineye ön uç bağlantı noktasını atar. Varolan makinelerin bağlantı noktası eşlemeleri, yukarı veya aşağı ölçeklendirme durumunda değişmez. Bu örnekte, 443 numaralı bağlantı noktasındaki centralus-vm1’e erişmek için https://40.89.253.167:502 kullanabilirsiniz.

Şekil 6: Tek tek makineler için bağlantı noktası eşleme

Şekil 6: Tek tek makineler için bağlantı noktası eşlemesi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü