mını veya tamamını buluta taşımak konusunda hala tereddüt ediyor musunuz? Sahip olma maliyetinizi önemli ölçüde düşürmenin en kolay yollarından biri Azure Hibrit Avantajı adlı özel bir lisans teklifi kullanmaktır.

Windows Server veya SQL Server şirket içi iş yüklerini Microsoft Azure’a geçirirken Azure Hibrit Avantajı, Yazılım Güvencesi (SA) veya Azure’daki diğer abonelikler kapsamındaki mevcut lisanslarınızı kullanmanıza olanak tanır. SA’lı hem Windows hem de SQL Server lisanslarını Azure’a getirerek kullandıkça öde fiyatlandırmasına kıyasla yüzde 85’e kadar tasarruf edebilirsiniz.

İki kat ödeme.

Sunucu geçiş maliyeti endişeleri, geçiş sırasında bulut ve şirket içi lisanslar için iki kat ödeme ve eklenen altyapı ve güvenlik maliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli şekiller alır. Geçişler sırasında Azure Hibrit Avantajı, 180 günün Azure ve şirket içi iş yüklerini aynı anda ek ücret ödemeden çalıştırmasına izin vererek riski azaltmaya yardımcı olur. Veya karma bir altyapı çalıştırmaya devam etmek için her iki lisansı da kalıcı olarak tutabilirsiniz.

Diğer sağlayıcıların bulut hizmetlerini kullanırken, kuruluşların hem altyapı hem de lisanslar için ödeme yapması gerekir. Azure Hibrit Avantajı ile yalnızca ek altyapı için ödeme yaparsınız. Windows Server lisansınızı diğer sağlayıcıların bulutlarında yeniden satın almanız gerekir. Ve yalnızca Azure ücretsiz genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunar. Bir Windows veya SQL Server iş yükünü Azure’a taşıdığınızda, genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri desteğin sona ekinden sonra üç yıllık ücretsiz güvenlik güncelleştirmeleri sağlayarak riski ve maliyeti azaltır.

Ayrıca, Azure Hibrit Avantajı etkin ve kullanılmayan şirket içi Red Hat veya SUSE Linux abonelikleri için geçerlidir ve mevcut Linux iş yüklerinizi Azure’da kullanmanıza ve yalnızca sanal makine altyapı maliyetleriniz için ödeme yapmanıza olanak sağlar.

Windows Server tasarrufları

Yalnızca Azure Hibrit Avantajı, bulutta Windows Server lisans atamasını etkinleştirir. Bu avantaj, Windows Server’da (Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019’un standart ve veri merkezi sürümleri) EAS, SCE veya Açık Değer aboneliği gibi etkin bir SA veya abonelik lisansına sahip müşteriler için geçerlidir. Tüm Azure bölgelerinde ve SQL veya üçüncü taraf market yazılımı çalıştıran sanal makinelerde desteklenir.

Yalnızca Azure Hibrit Avantajı, özel ana bilgisayarlar için sınırsız sanallaştırma sunar. Bu lisanslar için ayrılan sanal çekirdek sayısının, gereksinimlerinin ve avantajlar için nasıl başvurunacağının dökümü için Windows Server için Azure Hibrit Avantajı’na göz atın.

Aşağıda, Azure Hibrit Avantajı’nın Windows Server iş yüklerini taşırken ne kadar tasarruf edebileceğine dair bir anlık görüntü verilmiştir.

Windows Server iş yüklerini Azure'a taşırken Azure Hibrit Avantajı'nın ne kadar tasarruf edebileceğine ilişkin anlık görüntü örneği

SQL Server tasarrufları

Azure Sanal Makinelerde SQL Server için Karma Avantaj, Yazılım Güvencesi olan müşterilerin Azure Sanal Makinelerde SQL Server’ı çalıştırdıklarında şirket içi lisanslarını kullanmalarına olanak tanır. Yazılım Güvencesi ile, yeni bir SQL sanal makinesi dağıtırken veya kullandıkça öde lisansına sahip mevcut bir SQL sanal makinesi için SQL Server Azure Hibrit Avantajı’nı etkinleştirirken bu avantajı kullanabilirsiniz.

Ve yalnızca Azure Hibrit Avantajı ile hem IaaS hem de PaaS ortamlarında mevcut SQL Server lisanslarınızdan yararlanabileceğinizi bilin. Ve yalnızca Azure Hibrit Avantajı SQL Server DBaaS için geçerlidir ve değişimde SQL Server Enterprise’ın bir çekirdeği için dört sanal CPU sağlar.

SQL Server için Azure Hibrit Avantajınızı tüm Azure aboneliğinin veya genel faturalandırma hesabının kapsamı boyunca merkezi olarak yönetebilirsiniz. Azure portalında artık tüm Azure aboneliğinin veya genel faturalandırma hesabının kapsamına lisans atayarak SQL Server için Azure Hibrit Avantajınızı merkezi olarak yönetebilirsiniz.

SQL Server’a uygulanan avantaja bir örnek aşağıda verilmiştir:

SQL Server iş yüklerini Azure'a taşırken Azure Hibrit Avantajı'nın ne kadar tasarruf edebileceğine ilişkin anlık görüntü örneği

Azure Hibrit Avantajı, iş yüklerinizi bulutta çalıştırma maliyetlerini önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olur. Lisans yapısı ve kullanım örnekleri hakkında daha fazla bilgi için avantaj açıklamasına ve kurallara bakın.

Kaydetmenin diğer yolları

Önceden tahmin edilen kapasiteyi satın alırken Azure hizmetlerinde indirimler sağlayan Azure ayrılmış örneklerini satın alarak daha da fazla tasarruf bulunabilir. Bize bir yıllık veya üç yıllık kaynak ihtiyaçlarınız hakkında görünürlük sağlar, bu da daha verimli olmamızı sağlar ve bu tasarruflar size yüzde 72’ye varan indirimler olarak aktarılır. Azure Hibrit Avantajı ile birlikte bu rezervasyonlar, standart kullandıkça öde oranına göre yüzde 80’den fazla tasarruf sağlayabilir. Gerçek tasarruflarınız değişebilir, bu nedenle tasarruf aralığınızı tahmin etmek için Azure Hibrit Fayda Tasarrufu Hesaplayıcısı’nı kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü