Yüksek Erişilebilir Veri için Azure Premium Files Hizmeti

Azure sanal makineleri üzerinde çalışan değiSQL Server, SQL Server iş yüklerine bulut çevikliği, esnekliği ve ölçeklenebilirlik avantajları getirir. SQL sanal makine, işletim sistemi, sanal makine boyutu, depolama altsistemi ve iş yükünüz için gerekli yönetilebilirlik düzeyi üzerinde tam kontrol sunar. Azure Marketplace’ten önceden yapılandırılmış SQL Server imajı Otomatik Yedekleme ve Otomatik Yamalama gibi ücretsiz SQL Server yönetilebilirlik avantajlarıyla birlikte gelir. SQL Server’ı Azure sanal makinelerine kendi kendine yüklemeyi seçerseniz, SQL market place imajları ve basitleştirilmiş lisans yönetiminin sunduğu tüm avantajlardan yararlanmak için SQL sanal makine kaynak sağlayıcısına kaydolabilirsiniz.

Microsoft, SQL Server’ı değil, yalnızca sanal makineyi kapsayan yüzde 99,95’lik bir kullanılabilirlik SLA’sı sağlar. Azure sanal makinelerinde SQL Server’ın yüksek kullanılabilirliği için, bir availability set (yüzde 99,95’te kullanılabilirlik için) veya farklı availability bölgelerinde (yüzde 99,99’da kullanılabilirlik için) en az iki sanal makine instance barındırmalı ve SQL Server için yüksek kullanılabilirlik özelliğini yapılandırmalısınız, Always On grupları veya failover cluster gibi.

Microsoft yakın zamanda Azure premium dosya paylaşımlarına sahip SQL Server yük devretme kümesiyle SQL Server’ın yüksek kullanılabilirliği için yeni bir seçenek duyurdu. Premium dosya paylaşımları Windows Server 2012 ve sonraki sürümlerde SQL Server 2012 ve üstü için SQL Server failover cluster kullanım için tam olarak desteklenen SSD sürücüsüyle desteklenen tutarlı düşük gecikmeli dosya paylaşımlarıdır.

Yönetim kolaylığı

Dosya paylaşımları Azure tarafından tamamen yönetilen bir hizmettir.
Kullanıma hazır hale getirmek çok basittir.
Paylaşımın bir özelliğini ayarlayarak sıfır kesinti süresi ile saniyede kapasiteyi yeniden boyutlandırın. Veritabanınız büyüdükçe depolama kapasitenizi artırmak basittir ve kullanılamazlığa neden olmaz, önden çok fazla depolama alanı sağlamaya gerek yoktur.
Paylaşımınızı yeniden boyutlandırarak sıfır kesinti süresi ile saniye başına giriş / çıkışı (IOPS) artırın. İş yükünüzün gereksinim duyduğu IOPS’yi elde etmek için premium paylaşımınızın boyutunu artırın.
Mevsimsel iş yükleri geçici olarak IOPS’u artırabilir ve arttıkça kolayca yeniden boyutlandırılabilir. Yine sıfır kesinti!

Sanal makinelerinizdeki işi azaltın

I/O işlemleri yönetilen dosya paylaşımınıza aktarılır, böylece daha küçük, daha ucuz, sanal bir makine kullanabilirsiniz.

Burstable giriş veya çıkış kapasitesi

Premium dosya paylaşımı (PFS), kredi sistemine dayalı bir sınıra kadar IOPS kapasitesi için otomatik burst sağlar. İş yükünüzün zaman zaman burst ihtiyacı oluyorsa bu ücretsiz ve tam otomatik I/O kapasitesinden yararlanabilirsiniz.

Azure Bölge Yedekliliği

Bazı bölgelerde bölgesel olarak yedekli depolama mevcuttur. Hem CPU, bellek gibi kaynaklar hem de depolama için yüzde 99,9 yüksek kullanılabilirlik elde etmek için SQL Server failover cluster instance’ını bir kullanılabilirlik bölgesinde bir diğeri farklı bir bölgede sanal makine ile dağıtabilirsiniz.

Premium dosya paylaşımları, birçok iş yükünün ihtiyaçlarını karşılayacak IOPS ve kapasite sağlar. Ancak, girdi veya çıktı yoğun iş yükleri için, yönetilen premium disklere veya ultra disklere dayalı olarak doğrudan depolama alanlarına sahip SQL Server yük devretme kümesi örneğini göz önünde bulundurun. Bir taşıma işlemine başlamadan önce mevcut ortamınızın IOPS etkinliğini kontrol etmeli ve premium dosyaların ihtiyacınız olan IOPS’u sağlayacağını doğrulamalısınız. Windows Performans İzleyicisi disk sayaçlarını kullanın ve SQL Server verileri, günlük ve geçici veri tabanı dosyaları için gereken toplam IOPS (saniye başına disk aktarımı) ve işlem hacmini (saniye başına disk bayt) izleyin. Birçok iş yükünün patlama girişi veya çıkışı vardır, bu nedenle ağır kullanım dönemlerinde kontrol etmek ve maksimum IOPS ve ortalama IOPS’yi not etmek iyi bir fikirdir. Premium dosya paylaşımları, paylaşımın boyutuna göre IOPS sağlar. Premium dosyalar ayrıca, başlangıç ​​miktarını bir saate kadar üç katına çıkarmak için girişinizi veya çıktınızı patlatabileceğiniz ücretsiz burst sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü