Bugün, Azure Yük Testi’nin önizlemesini duyuruyoruz. Azure Yük Testi, geliştiricilerin ve sınayıcıların özel Apache JMeter komut dosyalarıyla yüksek ölçekli yük oluşturmasına ve performans darboğazlarını uygun ölçekte yakalamak ve düzeltmek için eyleme geçirilebilir içgörüler elde etmesine olanak sağlayan tam olarak yönetilen bir Azure hizmetidir.

Uygulama performansı ve esneklik her zamankinden daha önemlidir. Daha fazla işletme ve hizmet dijitalleşmeye doğru ilerledikçe, kesinti ve kesintilerin gelir kaybı ve müşteri memnuniyetsizliğindeki etkisi artar. Azure Yük Testi, uygulama kalitesini, performansını ve ölçeklenebilirliğini doğrulamada daha büyük bir rol üstlenebilen testçilere ve geliştiricilere yardımcı olabilecek bir hizmettir.

Yük testi için gerekli altyapıyı uygun ölçekte oluşturmak ve yönetmek zaman alıcı ve karmaşık olabilir. Azure Yük Testi ile karmaşık altyapıyı yönetmeye gerek kalmadan yüksek ölçekli yük oluşturabilirsiniz ve Azure uygulamanızı uygun ölçekte en iyi duruma getirebilmeniz için Azure’a özgü tümleştirmeler ve içgörüler dahil ettik.

İlk yükleme testinizi nasıl oluşturacağınızı ve çalıştıracağınızı gösteren bu Hızlı Başlangıç ile Azure Yük Testi’ne başlayabilirsiniz.

Azure Yük Testi mimarisine genel bakış

Şekil 1: Azure Yük Testi mimarisine genel bakış.

Uygulamanızın stres altında nasıl davrandığını öğrenin

Performans sorunları genellikle bir uygulama yük altında olana kadar algılanmaz. Geliştirme ekiplerinin uygulamalarının stres altında nasıl davrandığı hakkında fikir edinmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Azure portalında yüksek ölçekli bir yükleme testi başlatabilir ve test çalışırken istemci ve sunucu tarafı ölçümlerinin canlı güncelleştirmelerini görebilirsiniz.

Azure’a özgü içgörüler, farklı yükleme senaryolarının uygulamanızın tüm bölümlerini nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir ve zaman içinde davranış değişikliklerini anlamak için test sonuçlarını farklı yükleme testleri arasında karşılaştırabilirsiniz.

Azure Yük Testi, Azure hizmetlerinden ayrıntıları yakalamak için Uygulama içgörüleri ve Kapsayıcı içgörüleri de dahil olmak üzere Azure İzleyici ile tümleşir. Hizmetin türüne bağlı olarak farklı ölçümler kullanılabilir. Örneğin, veritabanı okuma sayısı, HTTP yanıtlarının türü veya kapsayıcı kaynak tüketimi. Azure Yük Testi panosunda hem istemci tarafı hem de sunucu tarafı ölçümleri kullanılabilir.

Yükleme Testi panosuyla istemci ve sunucu genelinde performans içgörülerinizi elde edin

Şekil 2: Yükleme Testi panosuyla istemci ve sunucu genelinde performans içgörülerinizi alın.

CI/CD işlem hattınıza yükleme testi oluşturma

Azure Yük Testi, yük testini sürekli tümleştirme ve sürekli teslim (CI/CD) iş akışlarınızla tümleştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır, böylece performans sorunlarını üretimde gerçekleşmeden önce bulabilirsiniz. GitHub Eylemleri ve Azure Ardışık Düzenleri ile tümleştirmeleri kullanarak bir performans temeli oluşturabilir ve her yapıda performans gerilemelerini yakalamak için net geçiş veya başarısız ölçütleri ayarlayabilirsiniz.

Azure Yük Testi, belirli hata koşullarına yanıt olarak otomatik yükleme testini otomatik olarak iptal edecektir. Bu davranış, örneğin yanlış yapılandırılmış bir uç nokta URL’si nedeniyle başarısız testlerin daha fazla maliyete neden olmasına karşı korunmaya yardımcı olur ve özellikle otomatik sınama sağlamak için önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü