Azure Purview ile verilerinizi nerede olursa olsun yönetin

Facebook Heyecan  LinkedIn

28 Eylül 2021 tarihinde gönderildi

Rohan Kumar Kurumsal Başkan Yardımcısı, Azure Data

2025 yılına kadar, yılda üretilen veri hacminin 175 zettabayta (ZB) çıkması bekleniyor1. Ancak, çoğu kuruluş tüm bu verileri düzgün bir şekilde yönetmeye hazır değildir. Bu veri akınını yönetmekten sorumlu bir veri uzmanı olarak, kuruluşumun verileri nereden geldi gibi soruları yanıtlamaya hazır mısınız? Bu verilerin farklı departmanlar tarafından erişimi ve kullanımı uyumlu mudur? Peki bu verileri hangi yasal gereklilikler yönetiyor?

Veri kaynaklarının sayısı ve türleri de çarpıyor. Veriler şirket içinde, farklı genel bulutlarda ve çok sayıda hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamasında depolanabilir. Tüm bu verileri Excel’de veya başka bir elektronik tabloda el ile izlemek giderek daha zor ve hantal hale gelecektir. Bu farklı kaynaklarda tüm veri mülkünü otomatik ve bütünsel bir şekilde anlamayan bir kuruluş, değişen pazar ve düzenleyici koşullara hızlı bir şekilde uyum sağlamayı giderek daha zor bulacaktır.

Kapsamlı bir veri yönetimi ve veri yönetişimi hizmetine olan ihtiyaç hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Bu nedenle, SQL Server ve Oracle gibi hizmetlerde, Amazon Web Services (AWS) S3 gibi farklı bulutlarda veya Salesforce gibi SaaS uygulamalarında şirket içinde barındırılsa da kuruluşların verilerini tam olarak anlamalarına yardımcı olan birleşik bir veri yönetişim çözümü olan Azure Purview’i geliştirdik. Otomatik veri bulma ve hassas veri sınıflandırması ile veri varlıklarınızın ve ilişkilerinin birleşik bir haritasını kolayca oluşturabilir, hassas verilerin karma ortamınızdaki konumu ve hareketi hakkında fikir edinebilir ve veri tüketicilerini bir veri kataloğu aracılığıyla değerli veriler bulmaları için güçlendirebilirsiniz.

Veri yönetişimi giderek disiplinler arası hale geliyor ve Veri Direktörü'nün artık kapsamlı bir veri yönetimi stratejisinin bir parçası olarak hem veri keşfini hem de veri uyumluluğunu akılda tutması gerekiyor

Azure Purview, mevcut iş yüklerinize hızlı ve kolay bir şekilde veri yönetişimi özellikleri eklemenize olanak sağlayarak mevcut Microsoft ve Azure yatırımlarınızı daha da genişletir. Analiz için Azure Purview, Azure Synapse Analytics ile derinden tümleşiktir, böylece Azure Synapse Studio içinden Azure Purview varlıklarıyla arama yapabilir ve etkileşim kurabilirsiniz. Azure Purview, ham verilerden iş içgörülerine kadar veri varlıkları arasındaki soy ilişkilerini yakalar. Bu ilişkiler, Azure Purview’in SQL ServerMicrosoft Power BI, Azure SQL ve daha fazlası ile anahtar teslimi tümleştirmeleriyle otomatik olarak yakalanır ve güncel tutulur. Ayrıca, Azure Purview’in otomatik veri sınıflandırması, iş şartları, devlet kimlikleri, adlar, konum verileri ve daha fazlası gibi hassas veri türlerini algılamak için önceden oluşturulmuş 200’den fazla ve özel sınıflandırıcı kullanır. Ayrıca, Azure Purview’in Microsoft Information Protection ile tümleştirmesi, Microsoft 365 Uyumluluk Merkezi’nde tanımladığınız duyarlılık etiketlerinin tutarlı bir şekilde uygulanabilmesini sağlar.

Azure Purview, Microsoft Azure, Microsoft Power Platform, Microsoft SQL Server ve Microsoft 365 ürünleriyle tümleştirmeler yaparak mevcut Microsoft yatırımlarınızdan en iyi şekilde sağlar

Müşterilerin veri yönetimi ihtiyaçları için Azure Purview’i hızla benimsediğini görmek heyecan verici. Örneğin Londra Heathrow Havalimanı, Azure Purview ile zaten muazzam bir başarı elde etti. Hava kesintilerini, uçak gecikmelerini ve küresel salgınları operasyonları aksatmamak ve büyüme fırsatlarını belirlemek için Heathrow’un etkili bir şekilde yönetilen bir veri mülküne ihtiyacı vardı. Heathrow’un veri bilimcileri, veri alanlarını daha iyi anlamak ve daha fazla kişiye verileri analiz etme ve içgörüleri ayıklama fırsatı vermek için Azure Purview’i kullanır. Havalimanının veri ekipleri, veri kümeleri arasındaki korelasyonları bulmak için Azure Purview’deki soy verilerini de kullanır. Bu, her havaalanı hizmetinin daha geniş operasyonları nasıl etkilediğini belirlemek için kritik öneme sahiptir.

Eskiden genel olarak anlamış olduğumuz şeyler hakkında çok fazla veriye sahipdik, ancak şimdi Azure Purview’i benimsediğimize göre, bilinmeyen hakkında bilgi sahibiyiz, yani verimlilik yaratabileceğimiz ve daha iyi tahminler yapabileceğimizi keşfetmek için birden fazla veri kaynağını daha kullanıcı dostu bir şekilde toplayabiliriz.”

 Dave Draffin, Azure Bulut ve Veri Mimarı, Heathrow Havaalanı

Heathrow Havalimanı için logo resmi

Bugün, Azure Purview’in genel kullanıma sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Artık her kuruluş, verilerinin buluttaki değerini en üst düzeye çıkarmak için birleşik bir veri yönetişimi çözümü oluşturabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü