Azure Disk Depolama için bölge yedekli depolama ile kullanılabilirliği artırın

 

Kuruluşlar bulut benimsemelerini hızlandırmaya devam ettikçe, iş sürekliliğini sağlamak ve maliyetli kesintileri önlemek için güvenilir altyapıya duyulan ihtiyaç kritik öneme sahiptir. Azure Disk Depolama, Azure Premium SSD veya Azure Ultra Disk Depolama kullanan Azure Sanal Makineler için sınıfının en iyisi tek örnekli SLA da dahil olmak üzere tüm disk türleri için sektör lideri yüzde sıfır yıllık hata oranı ve tek örnekli hizmet düzeyi anlaşmaları (SLA) ile tüm iş yükleri için maksimum esneklik sağlar.

Bugün, Azure Disk Depolama için bölge yedekli depolamanın (ZRS) genel kullanılabilirliği ile altyapımızın güvenilirliğini daha da artırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. ZRS, bir bölgedeki üç bölgede blok depolamanın endüstrinin tek zaman uyumlu çoğaltmasını sağlayarak kritik iş yükleriniz için kullanılabilirliği artırmanıza olanak tanıyarak disklerinizin doğal afetler veya donanım sorunları nedeniyle oluşabilecek bölgesel hataları tolere etmesini sağlar. ZRS şu anda Azure Premium SSD’ler ve Azure Standart SSD’ler için desteklenmektedir.

Önizlememiz sırasında çeşitli sektörlerden birçok kurumsal müşteriden yoğun ilgi ve harika geri bildirimler gördük. Bu müşteriler, SAP ve SQL Server iş yükleri, kapsayıcı uygulamaları ve eski uygulamalar için kümeleme gibi çok çeşitli senaryolar için daha yüksek kullanılabilirlik sağlamak üzere diskler için ZRS kullanmayı planlıyor.

Kümelenmiş veya dağıtılmış uygulamalarınız için kullanılabilirliği artırma

Geçen yıl, bulutta hem Windows hem de Linux tabanlı kümelenmiş ve dağıtılmış uygulamaları destekleyen tek paylaşılan blok depolama alanı olan Azure Disk Depolama için paylaşılan disklerin genel kullanıma hazır olduğunu duyurmuştuk. Bu benzersiz teklif, tek bir diskin aynı anda birden çok sanal makineden (VM) eklenmesine ve kullanılmasına olanak tanıyarak, hızlı yük devretme ve yüksek kullanılabilirlik için iyi bilinen dağıtım desenlerinden ödün vermeden kümelenmiş veritabanları, paralel dosya sistemleri, kalıcı kapsayıcılar ve makine öğrenimi uygulamaları gibi buluttaki en zorlu kurumsal uygulamalarınızı çalıştırmanızı sağlar. Müşteriler artık sql yük devretme kümesi örneği (FCI) ve Windows Server Yük Devretme Kümesi’nden (WSFC) yararlanan SAP ASC/SCS gibi kümelenmiş uygulamalarının kullanılabilirliğini paylaşılan diskler ve ZRS’nin birleşimiyle daha da geliştirebilir.

VM’ler için Kullanılabilirlik Alanları’nı kullanarak, daha yüksek kullanılabilirlik için farklı bölgelerde birincil ve ikincil VM’ler ayırabilir ve farklı bölgelerdeki VM’lere paylaşılan bir ZRS diski ekleyebilirsiniz. Bölgesel bir kesinti nedeniyle birincil VM düşerse, WSFC uygulamanıza daha fazla kullanılabilirlik sağlayan ikincil VM’ye hızlı bir şekilde yük devretme yapacaktır. Müşteriler, SCSI kalıcı ayırmalarıyla GÇ eskrim kullanan Linux tabanlı kümeleme uygulamaları için paylaşılan disklerle ZRS’yi de kullanabilir. Paylaşılan diskler artık tüm Premium SSD ve Standart SSD boyutlarında kullanılabilir ve farklı fiyat ve performans seçenekleri için optimize etmenizi sağlar.

Paylaşılan ZRS diskli çok bölgeli Windows Server Yük Devretme Kümesi

Şekil 1: Paylaşılan ZRS diskli çok bölgeli Windows Server Yük Devretme Kümesi

Çok bölgeli Azure Kubernetes Hizmeti kümelerine sahip ZRS disklerinden yararlanın

Müşteriler, daha yüksek güvenilirlik için çok bölgeli Azure Kubernetes Hizmeti’nde (AKS) barındırılan kapsayıcı uygulamaları için ZRS disklerinden yararlanabilir. Bir bölge batarsa, AKS, ZRS disklerini sağlıklı bölgedeki düğümlere ayırıp ekleyerek durum durumuna geçen bölmeleri otomatik olarak sağlıklı bir bölgeye yük devredecektir. Kısa bir süre önce CSI sürücüsü aracılığıyla AKS’deki ZRS disk desteğini yayınladık.

Eski uygulamalar için daha yüksek kullanılabilirlik elde edin

İki bölgede (SQL Always On gibi) uygulama düzeyi çoğaltma kullanarak iş yükleriniz için yüksek kullanılabilirlik elde edebilirsiniz. Ancak, sektöre özgü özel yazılımlar veya uygulama düzeyi zaman uyumlu çoğaltmayı desteklemeyen SQL Server’ın eski sürümleri gibi eski uygulamalar kullanıyorsanız, ZRS diskleri depolama düzeyi çoğaltması aracılığıyla gelişmiş kullanılabilirlik sağlar. Örneğin, bir bölge doğal afetler veya donanım hataları nedeniyle düşerse, ZRS diski çalışmaya devam eder. Etkilenen bölgedeki VM’niz kullanılamaz duruma gelirse, başka bir bölgede sanal makine kullanabilir ve aynı ZRS diskini ekleyebilirsiniz.

Yüksek oranda kullanılabilir, uygun maliyetli çözümler oluşturun

Hizmet olarak yüksek oranda kullanılabilir yazılım (SaaS) çözümleri oluşturmak için, bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler) kullanılabilirliği artırırken maliyetleri de azaltmak için ZRS disklerinden yararlanabilir. Daha önce, ISV’lerin VM’leri iki bölgede barındırması ve VM’ler arasında veri çoğaltması gerekir. Bu, iki bölgedeki iki veri kopyasını ve verileri iki bölgeye çoğaltmak için ek bir merkezi işlem birimini (CPU) korumak için yerel olarak yedekli depolama (LRS) disklerinin iki katını dağıtmak zorunda kaldıkları için ek maliyetlere neden oldu. ISV’ler artık disklerde 1,5 kat daha düşük maliyetlerle ve ek çoğaltma maliyeti olmadan daha uygun maliyetli bir çözüm sunmak için paylaşılan ZRS disklerini kullanabilir. Ayrıca, ZRS diskleri, çoğaltma platform tarafından gerçekleştirilirken verilerin VM’den VM çoğaltmasına göre daha düşük yazma gecikmesi de sunar. NetApp, ZRS’nin kendilerine ve müşterilerine sağladığı değeri açıklar:

“Birçok müşteri, bölgesel arızalara karşı iş sürekliliğini artırmak ve kapalı kalma süresini azaltmak için verilerinin çapraz bölge olarak çoğaltılmasını istiyor. Azure Disk Depolama için ZRS, paylaşılan disklerle birlikte, çözümümüzün kullanılabilirliğini artırmamızı sağladığından, uygulamaların tam performanslarını elde etmelerine olanak sağladığından ve çoğaltmayı arka uç altyapısına yükleyerek çoğaltma maliyetlerini azalttığı için bizim için gerçekten bir oyun değiştiricidir. NetApp, CVO Yüksek Kullanılabilirlik çözümünü ZRS disklerini kullanarak genişletmenin heyecanını yaşıyor, çünkü bu, karşılıklı müşterilerimiz için daha düşük maliyetlerle kapsamlı bir yüksek kullanılabilirlik çözümü sunmamıza yardımcı oluyor.” —Rajesh Rajaraman, NetApp Kıdemli Teknik Direktörü

ZRS diskleri için performans

ZRS diskleri tarafından sağlanan ıOPS ve bant genişliği karşılık gelen LRS diskleriyle aynıdır. Örneğin, bir P30 (128 GiB) LRS Premium SSD disk, P30 ZRS Premium SSD disk için aynı olan 5.000 IOPS ve 200 MB/saniye aktarım hızı sağlar. ZRS için disk gecikmesi, verilerin çapraz bölgesel kopyası nedeniyle LRS’den daha yüksektir.

Kullanmaya başlama

Premium SSD için ZRS fiyatlandırması ve ZRS ile Standart SSD ile ilgili ayrıntılar Azure Disk Depolama fiyatlandırma sayfasında bulunabilir.

ZRS’li diskler şu anda daha fazla bölgesel kullanılabilirliğe sahip belirli bölgelerde kullanılabilir. Desteklenen bölgeler hakkında bilgi edinmek ve aşağıdakileri nasıl keşfedeceklerini keşfetmek için ZRS diskleri belgelerini inceleyin:

  1. ZRS işletim sistemi ve veri diskleri ile bir VM oluşturun.
  2. Paylaşılan bir ZRS diskiyle farklı bölgelerde birden çok VM oluşturun.
  3. ZRS işletim sistemi ve veri diski ile sanal makine ölçek kümeleri (VMSS) oluşturun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü