İsteğe bağlı kapasite rezervasyonlarıyla kapasite erişimini garanti edin — şimdi önizleme aşamasında

Facebook Heyecan  LinkedIn

8 Eylül 2021 tarihinde gönderildi

Bill DeForeest Ana Program Yöneticisi

Microsoft müşterileri, görev açısından kritik iş yüklerini ve hizmetleri barındırmak için Azure’a güveniyor. Önemli bir yüzde, genellikle Azure Sanal Makine Ölçek Kümeleri veya üçüncü taraf araçlarla düzenlenen sanal makineleri dağıtmak için hizmet olarak altyapı (IaaS) yaklaşımını kullanır.

Müşteriler, isteğe bağlı olarak işlem kapasitesi sağlamak için Azure’a güvenir. Ancak, bazı durumlarda müşterilerin daha özel güvencelere ihtiyacı vardır:

  • İş açısından kritik uygulamalar— belirli iş süreçleri geçici bir kesintiyle bile kesintiye uğrayabilir.
  • Olağanüstü durum kurtarma (DR)— doğal afet durumunda, işletmeler farklı bir konumdaki operasyonları kurtarmak ve devam etmek için kapasite garantisi gerektirir.
  • Özel etkinlikler – bazen kapasitede önemli bir artış beklenir, kapasite güvencesi elde etmek iş performansının en üst seviyelerde kalmasını sağlayabilir.

Şimdiye kadar, Azure Sanal Makineler kapasitesi için bir hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) edinmenin tek yolu, ister çalışır ister durdurulmuş olsun, gerçek sanal makineleri (VM) dağıtmak olmuştur. Bu, tüm VM’leri güncel tutmak için yönetim yüküne yol açabilir ve örneğin birincil iş yükü için VM’lere gerek olmadığında, diğer iş amaçları için işlem kapasitesinin kullanılmasını engeller.

İsteğe bağlı kapasite rezervasyonlarına giriş

Bugün Azure Sanal Makineleri için isteğe bağlı kapasite rezervasyonlarının önizlemesini duyuruyoruz. Bu yeni özellik, Azure VM’leri VM’lerin kendisinden ayrı olarak çalıştırmak için gereken işlem kapasitesini dağıtmanıza ve yönetmenize olanak tanır. İsteğe bağlı kapasite rezervasyonları tanımlanmış bir SLA ile birlikte gelir (genel kullanıma sunulacaktır).

Bu, kapasite gereksinimlerinizi daha iyi yönetesiniz için yeni seçenekler oluşturur. Daha spesifik olarak, yukarıda belirtildiği gibi:

  • İş açısından kritik uygulamalar: örneğin güncelleştirmeleri gerçekleştirmek için bu VM’leri çevrimdışı duruma getirirken kapasitenizi korumak için isteğe bağlı kapasite rezervasyonlarını kullanın.
  • Olağanüstü durum kurtarma: Artık doğal afet durumunda sorunsuz bir kurtarma sağlamak için işlem kapasitesini bir kenara bırakma seçeneğiniz vardır. İşlem kapasitesi, DR etkin değilken diğer iş yüklerini çalıştırmak için yeniden kullanılabilir. VM bakımı, DR testi dışında VM’leri dağıtmaya veya sürdürmeye gerek kalmadan çekirdek görüntüleri güncel tutarak işlenebilir.
  • Özel etkinlikler— kapasiteyi önceden talep etmek, işletmenizin ekstra talebi karşı edebileceğine dair güvence sağlar.

İsteğe bağlı kapasite ayırması dağıtılabilir bir nesne olarak çalışır: İşlem Kaynağı Sağlayıcısı’nı kullanarak bir VM boyutu, konumu ve miktarı belirtin. Bir rezervasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından müşteriler ayrılmış kapasiteye VM atayabilir. Süreli taahhüt gerekmediğinden rezervasyon isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı kapasite rezervasyonlarını artık gerekmediğinde silebilirsiniz.

Dönem taahhüdünün olmaması, rezervasyonların VM boyutunun temel fiyatına (daha sonra dağıtmak isteyebileceğiniz işletim sisteminin maliyeti olmadan), konuma ve rezervasyon miktarına bağlı olarak kullandıkça öde koşulları kullanılarak yapılabileceği anlamına gelir. Azure faturalama sisteminde, satın alınan Ayrılmış VM Örneklerinden (RIs) elde edilen kullanılabilir dönem indirimleri otomatik olarak uygulanır. VM kullanımına Rİ uygulama kuralları, rezervasyonlar ve sanal makineler için bugün uyguladığımız kurallarla aynı olacaktır. Fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için isteğe bağlı kapasite rezervasyonları belgelerine de bakın.

İsteğe bağlı kapasite rezervasyonları ile RBI’ler arasında bir karşılaştırma aşağıda açıklanır:

İsteğe bağlı kapasite rezervasyonları ile Ayrılmış Sanal Makine Örnekleri (RIs) arasındaki farkları gösteren resim

*SLA garantileri yalnızca genel kullanılabilirlik sonrasında geçerli olacaktır

Özellik genel kullanıma sunulduktan sonra, isteğe bağlı kapasite ayırmasını başarıyla oluşturursanız, SLA ilgili RBI’lerdeki kapasite önceliği seçeneğinin yerini alır. İndirimli kullanımınızı en üst düzeye çıkarmak için Rİ’lerinizi boyut esnekliği için yapılandırabilirsiniz.

Mevcut ve gelecekteki yetenekler

Önizleme sırasında, API ve Azure portal arabirimlerine erişmek için her aboneliği kaydedin.

Önizleme, genel amaçlı Azure VM ailelerini destekler:

  • Patlayabilir (B)
  • Genel amaçlı (Av2, Dv2 ve Dav4 dahil sonraki nesiller)
  • Genel amaçlı, hafıza için optimize edilmiş (Ev3 ve Eav4 dahil sonraki nesiller)
  • İşlem için optimize edilmiş (Fv1 ve daha yenisi)

Ek VM serilerini desteklemeyi planlıyoruz. Bu yıl içinde ek duyurular bekliyoruz. Bölge desteği, genel kullanıma sunulan Azure Public Cloud konumlarını kapsar. Microsoft, yakın gelecekte ABD Hükümeti ve Azure Çin için Azure’a desteği genişletmeyi planlıyor.

Ayrılmış kapasiteyi kullanma özelliği önümüzdeki aylarda daha fazla senaryoya genişletilecek. Örneğin, Azure Site Recovery ile doğrudan tümleştirme için bizi izlemeye devam edin (yakında önizleme aşamasında olacak).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü