Azure, kurumsal Java uygulamalarınızın giriş sayfasıdır

Java, yedi milyondan fazla geliştirici tarafından kurumsal uygulamalardan karmaşık robotlara kadar her şeyi oluşturmak için kullanılan en popüler programlama dillerinden biridir. Son birkaç yılda Java ekosisteminde, Bahar gibi açık kaynaklı araçların ve çerçevelerin hızlandırılmış büyümesiyle bir evrim gördük. Mikro hizmet mimarileri daha yaygın hale geliyor ve geliştiriciler kapsayıcıları ve yönetilen hizmetleri kullanarak bulut platformlarında daha fazla uygulama oluşturuyor. Java ekosistemi karmaşıktır ve java uygulamalarını bulutta kurumsal ölçekte çalıştırmak zor olabilir. Müşterilerimiz, Java uygulamalarını modernleştirmelerine ve kurumsal sınıf bir platformda (Azure) çalıştırmalarına yardımcı olmamızı istiyor.

İlkbahar Önyükleme uygulamaları için yönetilen bir hedef olarak VMware ile Azure Spring Cloud’un geliştirilmesinden jClarity’nin satın alınmasına ve Microsoft Java Mühendislik Grubumuzun oluşturulmasına kadar çok çeşitli müşteri iş yüklerini desteklemek için Java’ya önemli yatırımlar yaptık. OpenJDK’nın Microsoft Yapısı, Azure’da desteklenen yeni bir Java çalışma zamanı seçeneği sunar ve azure ayarlı iyileştirmeler için potansiyele sahiptir ve artık genel kullanıma sunulmuştur. Artık Red Hat, Oracle ve IBM ile yaptığımız işbirlikleriyle, Azure Sanal Makinelerde Red Hat JBoss Enterprise Application Platform (EAP) ve IBM WebSphere için yeni yayınlanan tekliflerle java EE ve Jakarta EE uygulama sunucularının tamamını destekliyoruz.

Microsoft ayrıca Java’ı da yoğun olarak kullanıyor. Java’yı bir şirket olarak başarımız için kritik görüyor ve LinkedIn, SQL Server, Azure, Minecraft ve Yammer gibi en stratejik ürünlerimizden bazılarına güç vermeye yardımcı oluyor. Dahili sistemlerimiz için (müşteri iş yükleri dahil değil) üretimde yüz binlerce Java sanal makinesi (JVM) çalıştırıyoruz ve LinkedIn’in tek başına üretimde binlerce Java mikro hizmeti var. Microsoft, müşterilerimizin işlerini dönüştürmelerine yardımcı olmak için hem dahili hem de harici olarak kurumsal Java iş yüklerini çalıştırma uzmanlığını getirir.

“Buluta taşınmamızdan böyle bahsediyorum – bir yarış pisti pitstopuna çekildiğinizi ve lastikleri değiştirmek yerine tüm motoru değiştirmek zorunda kaldığınızı hayal edin. Ve Microsoft Azure’a geçiş yaparken, bu motoru kelimenin tam anlamıyla bir gecede değiştirdik.” —Doug Wilson, Yazılım Mühendisliği Kıdemli Direktörü, Kroger

Sevdiğiniz araçları ve çerçeveleri kullanarak oluşturun

Azure, tümleşik geliştirme ortamlarında (IDE), derleme, otomasyon, sürekli tümleştirme ve sürekli teslim (CI/CD) ve kaynak kodu yönetimi (SCM) genelinde Java mağazalarında popüler olan DevOps araçlarıyla birinci sınıf tümleştirme sağlar. IntelliJ, Eclipse veya Visual Studio Code gibi en sevdiğiniz IDE’den Azure’a yüksek oranda kullanılabilir ve ölçeklenebilir Java uygulamalarını kolayca oluşturmak, geliştirmek, yapılandırmak, test etmek ve dağıtmak için IntelliJ ve Eclipse için Azure Araç Setlerini kullanabilirsiniz. Maven ve Gradle eklentileri, Azure hizmetlerini yerel olarak oluşturmanıza ve etkileşim kurmanıza olanak tanır ve GitHub Actions, Jenkins ve Terraform ile iş akışlarınızı ve dağıtımlarınızı otomatikleştirebilirsiniz.

Azure supports a wide range of developer tooling options for Java

Azure, Java için çok çeşitli geliştirici araç seçeneklerini destekler.

Microsoft, Java topluluğuna bağlıdır ve Java geliştirici deneyimini geliştiren projeleri destekler. Arm’da Windows ve macOS bağlantı noktalarını uygulayarak, Windows’ta Java yapılarını hızlandırmak için geliştirmelere katkıda bulunarak ve Shenandoah çöp toplayıcısının gelişimini hızlandırmaya yardımcı olarak OpenJDK’ye doğrudan katkıda bulunduk. Microsoft Build’de, OpenJDK’nın açık kaynak kodlu ve herkesin her yere dağıtılabilmektedir olan uzun vadeli destek (LTS) dağıtımı olan Microsoft Build of OpenJDK’nın genel kullanıma sunulduğunu duyuruyoruz.

GitHub’ın 3,6 milyondan fazla barındırılan Java deposuyla açık kaynaklı Java projelerine ev sahipliği yapması da şaşırtıcı olmamalıdır. Adoptium, Apache, Eclipse Foundation, Red Hat ve VMware gibi kuruluşlardan en iyi Java projelerinin birçoğuna güç sağlayan GitHub depolarındaki CI/CD ve kod tarama özelliklerini desteklemek için ücretsiz bulut işlem döngüleri sunmak da dahil olmak üzere Java geliştiricilerinin kullanabileceği desteği ve kaynakları daha da geliştirmek için çalışıyoruz.

“Java, Tomcat, Docker konteynerleri, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux ve diğer birçok açık kaynaklı aracı DevTest Labs’e getirdik ve hepsi harika çalışıyor.” —Peter Rothlaender, Bulut Çözümleri Müdürü, Daimler AG

Tam olarak yönetilen hizmetlerle daha hızlı gönderim yapın

Kuruluşlar ve geliştiriciler, altyapıyı yönetmek ve yapılandırmak değil, uygulamalarına odaklanmak ister. Kapsayıcılı uygulamalar çalıştırmak istiyorsanız Azure, Azure Kubernetes Hizmeti ve Azure Red Hat OpenShift’te (ARO) türünün en iyisi Kubernetes platformlarına sahiptir. Azure ayrıca Azure App Service’te Java SE, Tomcat ve Red Hat JBoss EAP (önizleme aşamasında) ve Azure Spring Cloud’da Bahar dahil olmak üzere herhangi bir büyük bulut platformunun Java’sı için en tam olarak yönetilen barındırma uygulamalarını sunar. Olay odaklı mimariler için Azure İşlevleri’yi otomatik ve esnek ölçeklendirme ile kullanabilirsiniz. Yönetilen hizmetler kullanım kolaylığı, daha yüksek üretkenlik ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sunar.

Azure supports all Java servers and frameworks on a range of managed compute destinations

Azure, çeşitli yönetilen işlem hedeflerindeki tüm Java sunucularını ve çerçevelerini destekler.

Azure Spring Cloud, işletmenizi çalıştıran uygulamaları oluşturmaya ve çalıştırmaya odaklanmanızı sağlayan Bahar Önyükleme uygulamaları için tam olarak yönetilen bir hizmettir. YALNıZCA JAR’leri veya kodu dağıtın ve Azure Spring Cloud uygulamaları Spring hizmeti çalışma zamanıyla otomatik olarak havale edecektir. Dağıtıldıktan sonra uygulama performansını kolayca izleyebilir, hataları düzeltebilir ve uygulamaları hızla iyileştirebilirsiniz. Azure ekosistemine entegre edilmiştir ve kurumsal kullanıma hazırdır.

Azure App Service, Java web uygulamalarını ve API’lerini kendi koşullarınıza göre hızlı bir şekilde oluşturmanıza, dağıtmanıza ve ölçeklendirmenize olanak tanır. EAR, WAR ve JAR dosyalarını Tomcat veya Red Hat JBoss EAP’de (önizlemede) Maven eklentileriyle, komut satırından veya IDE’nizden istediğiniz şekilde dağıtabilirsiniz. Azure App Service, yerleşik CI/CD tümleştirmesi ve dağıtım yuvalarıyla sıfır kapalı kalma süresi dağıtımları içerir. Azure App Service tanılama ile akıllı sorun giderme gerçekleştirebilir ve Azure İzleyici ve Azure App Insights ile performansı optimize edebilirsiniz. Güvenli kurumsal uygulama barındırma, çeşitli ağ özellikleri veya tek kiracılı Uygulama Hizmeti Ortamı ile mümkündür. Mevcut Tomcat web uygulamalarınız varsa, bunları değerlendirmek ve Azure App Service’e geçirmek için App Service Geçiş Yardımcısı’nı kullanabilirsiniz.

“Uygulama yazmaya ve minimum ek yük ile çalıştırmaya odaklanmak için Azure Spring Cloud’u seçtik.” —Jonathan Jones, Lead Solutions Mimarı, Grup Finans BT, Swiss Re

Java uygulamalarınızı kolayca genişletin

Uygulamaların veritabanları, tümleştirme, güvenlik ve izleme gibi destekleyici hizmetlere ihtiyacı vardır. Azure, PostgreSQL için Azure Veritabanı, MySQL için Azure Veritabanı, Azure Cosmos DB ve Azure SQL Veritabanı dahil olmak üzere çok çeşitli yönetilen veritabanı seçenekleri sunar. Azure, hiper ölçekli PostgreSQL sunan tek bulut olduğundan, müşteriler veritabanlarını neredeyse sınırsız olarak ölçeklendirebilir. Uygulamalarınızı Java İleti Hizmeti (JMS) desteği ve API Yönetimi ile Azure Service Bus gibi tümleştirme hizmetleriyle bağlayın. Veri alma için Event Hub veya Event Grid kullanabilirsiniz. Azure İzleyici Uygulama öngörüleri aracılığıyla uygulama performansı izleme (APM) de dahil olmak üzere Azure’daki Java iş yükleriniz için tam olarak yönetilen, yerel izleme işlevselliği elde edin.

Azure Spring Cloud and Java on Azure reference architecture with common Azure platform services, security, and integration

Azure platform hizmetleri, güvenlik ve tümleştirme ile Azure başvuru mimarisinde Azure Spring Cloud ve Java.

Ölçeklendirme, güvenlik, dağıtım ve maliyet gereksinimleri gibi ihtiyaçlarına odaklandığımızdan emin olmak için kurumsal müşterilerle sürekli olarak çalışıyoruz. Sıfır Güven güvenlik modelini zorlamak, uç uca izleme ve gözlemlenebilirlik ve tam otomasyon gibi temel temalar ortaya çıkar. Birçok müşterinin şirket içinde çalışan binlerce Java uygulaması vardır. Bu uygulamaları buluta geçirirken, BT departmanlarının ve düzenleyicilerinin gereksinimlerini karşılayan doğrulanmış mimarilere ihtiyaç duyarlar. Birçok müşteri ortamında, şirket içi sistem mimarilerinden endüstri tanımlı güvenlik denetimlerine ve kıyaslamalarına kadar doğrudan eşlemeler göstermeleri gerekir.

Azure’da Azure Spring Cloud ve Java için yakın zamanda yayınlanan başvuru mimarimiz, hizmetleri desteklemek için bir aralıkla bulutta Java uygulamalarını dağıtmada kurumsal en iyi uygulamaları izlemeyi kolaylaştırır. Güçlü bir temelle başlayın ve ihtiyaçlarınız genişledikçe kolayca işlevsellik ekleyin.

“Azure Spring Cloud başvuru mimarisinin kullanılabilirliği, araştırma mimarisi seçenekleri ve Spring Cloud özellik kümelerinin iç döngülerini azalttı ve bu da küresel olarak nasıl uygulamak ve ölçeklendirmek istediğimizi hızlı bir şekilde belirlememizi sağladı.” —Devon Yost, Kurumsal Mimar, Dijital Emlak Güveni

Güçlü ortak ekosistemimizin avantajlarından yararlanın

Microsoft, mevcut Java iş yüklerinizi Azure’a getirmek ve uygulamalarınızın işlevselliğini genişletmek için sınıfının en iyisi çözümler sunan güçlü bir iş ortağı ekosistemine sahiptir. Ortak geliştirme ve desteğe sahip benzersiz yönetilen barındırma seçeneklerinden popüler Linux dağıtımları için Azure Market görüntülerine kadar, java odaklı çözümlerden oluşan büyüyen bir portföyden yararlanabilirsiniz.

Microsoft has a strong partner ecosystem that provides many options for building and running Java applications

Microsoft, Java uygulamaları oluşturmak ve çalıştırmak için birçok seçenek sunan güçlü bir iş ortağı ekosistemine sahiptir.

Müşteriler, şirket içinde çalışan görev açısından kritik Java uygulamalarına önemli yatırımlara sahiptir ve bu uygulamaları bulutta çalıştırmak için tam olarak desteklenen ortamlara ihtiyaç duyar. Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve IBM WebSphere’de Red Hat JBoss EAP için Azure Market tekliflerini duyuruyoruz, her ikisi de Azure VM’lerde çalışıyor. Bu teklifler, işlem kaynakları sağlamak, temel bir görüntü yüklemek ve yapılandırma seçenekleri sağlamak için çözüm şablonları ve Hızlı Başlangıçlar sağlar. Red Hat JBoss EAP ve IBM WebSphere’in eklenmesiyle, müşteriler artık Azure VM’lerinde (Oracle WebLogic, IBM WebSphere ve Red Hat JBoss EAP) en yaygın kullanılan Java kurumsal uygulama sunucularını dağıtmak için Azure Market teklifleri seçeneğine sahiptir.

Birçok Java geliştiricisi ayrıca önbelleğe alma için Redis, günlük analizi ve gözlemlenebilirlik için Elastic ve uygulama mimarilerinde olay akışı için Kafka gibi hizmetleri kullanır. Azure, Azure yönetilen altyapısında Redis Enterprise ve Redis Enterprise Flash, Azure ile tümleşik ELK tabanlı izleme ve sorun giderme için Azure Marketi’nde Elastic ve Azure portal ve CLI tümleştirmesi ile Confluent Cloud dahil olmak üzere bu hizmetler için benzersiz yönetilen teklifler sunar. Yönetilen altyapı ve desteğin ek avantajlarıyla Azure’da sık kullandığınız hizmetleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

“Red Hat ve Microsoft, geleneksel Java uygulamalarını buluta kaydırırken kuruluşlar için seçim ve esnekliği genişletmeye kararlıdır. Azure’daki Red Hat JBoss EAP, kuruluşların bulut tabanlı mimarinin avantajlarını gerçekleştirmesini kolaylaştırmak için müşterilere tam olarak yapılandırılmış, ortaklaşa desteklenen bir çözüm sunar. Microsoft ile uzun süredir devam eden ilişkimizi sürdürmeye ve ortak müşterilerimize desteği genişletmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” —Rich Sharples, Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü – Uygulama Hizmetleri, Kırmızı Şapka

Azure’da Java’ya başlama

Müşteriler ve geliştiriciler, iş akışlarını ve süreçlerini değiştirmelerini gerektirmeyen Java uygulamalarını bulutta çalıştırmanın sorunsuz bir deneyimini ister. Azure’ın açık platformu, geniş geliştirici araç tümleştirmesi, tam olarak yönetilen işlem, veritabanı ve platform hizmetleri ve kapsamlı bir dizi ortak teklifi sunar. Müşterilerin Azure’da Java ile inanılmaz şeyler yaptığını gördük ve Java tekliflerimize yatırım yapmaya ve Azure’daki Java uygulamalarını kurumsal ölçekte çalıştırmak için ek destek eklemeye devam edeceğiz.

Sizi daha fazla bilgi edinmeye ve aşağıdaki kaynakları kullanarak Azure’da Java uygulamalarınızı oluşturmaya ve çalıştırmaya başlamaya davet ediyoruz. Azure mühendislik ekiplerinin uygulamalı geçiş ve modernizasyon desteğine kapsamlı belgeler ve kendi kendine eğitim ile her aşamada kullanıma sunulduk. Ne inşa ettiğinizi görmek isteriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü