Azure Migrate ve CSV Import

Microsoft Ignite’da, geçiş planlamasını daha da basitleştiren yeni Azure Migrate assessment yeteneklerini duyurdu. Bu yazıda, sunucuları bir CSV yüklemesi yoluyla Azure Migrate Server Assessmentsine nasıl aktaracağınızı bulacaksınız. Herhangi bir hipervizör veya bulutun sanal sunucuları ve fiziksel sunucular değerlendirilebilir. Bir Azure Migrate projesi oluşturarak veya mevcut projenizi kullanarak CSV içe aktarma özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha önce, Sunucu Assessment’i, VMware, Hyper-V sanal makineleri (VM’ler) ve fiziksel sunucuların keşfini gerçekleştirmek için on premise de bir cihaz kurmayı gerektiriyordu. Ayrıca, bir cihazı dağıtmadan sunucuları içe aktarmayı ve assessment de desteklenmeye başladı. İçe aktarma tabanlı assessmentler, Azure uygunluk analizi, geçiş maliyeti planlaması ve performansa dayalı yetkilendirme gibi Sunucu Assessment özellikleri için destek sağlar. İçe aktarma tabanlı assessment, Azure’a veri göndermenizi engelleyen kuruluş veya güvenlik kısıtlamaları nedeniyle cihazı dağıtamayabileceğiniz taşıma planının ilk aşamalarında yardımcı olur.

Sunucularınızı içe aktarmak kolaydır. Azure Migrate tarafından sağlanan şablona göre sunucu envanterini bir CSV dosyasına yükleyin. Yalnızca dört veri noktası zorunludur – sunucu adı, çekirdek sayısı, bellek boyutu ve işletim sistemi adı. Assessment’i bu asgari bilgi ile çalıştırabilirsiniz, ancak assessmentlerde disk boyutlandırmasından faydalanmak için disk verilerini de sağlamanızı öneririz.

A screenshot of the Discover machines page in Azure Migrate - Servers.

An example CSV file with the Server name, number of cores, Operating system name, CPU utilization, and disk information filled in.

A screenshot of the CMDB_Import overview.

Azure uygunluk analizi

Assessment, belirli bir sunucunun Azure’a olduğu gibi geçirilip geçirilemeyeceğini belirler. Azure desteği, keşfedilen her sunucu için kontrol edilir; bir sunucunun taşınmaya hazır olmadığı tespit edilirse, otomatik olarak düzeltme kılavuzu sağlanır. Assessmentnizi özelliklerini değiştirerek özelleştirebilir ve assessment raporlarını yeniden oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir VM serisini seçerek ve Azure’da çalıştıracağınız iş yüklerinin çalışma süresini belirterek bir assessment raporu da oluşturabilirsiniz.

Maliyet tahmini ve boyutlandırma

Assessment raporları ayrıntılı maliyet tahminleri sağlar. Performansa dayalı yetkilendirme assessmentleri kullanarak maliyeti optimize edebilirsiniz; uygun bir Azure Sanal Makinesi ve disk SKU’su önermek için şirket içi sunucunuzda belirttiğiniz performans kullanım değeri dikkate alınır. Bu, şirket içi veri merkezinizde fazla ön hazırlık sağlanabilecek sunucuları taşırken maliyetin optimize edilmesine ve doğru boyutta olmasına yardımcı olur. Maliyet tahminlerine abonelik teklifleri ve Rezerve Bulut Sunucusu fiyatlandırması uygulayabilirsiniz

A screenshot of the CMDB_Import Azure readiness page.

İçe aktarılan sunucularınızı dört basit adımda değerlendirin

Bir Azure Migrate projesi oluşturun ve Sunucu Assessment çözümünü projeye ekleyin. Zaten bir projeniz varsa, yeni bir proje oluşturmanız gerekmez. Sunucuları içe aktarmak için CSV şablonunu indirin.
Envanter verilerini bir yapılandırma yönetimi veritabanından (CMDB) veya vCenter sunucunuzdan veya Hyper-V ortamlarından toplayın. Verileri Azure Migrate CSV şablonu biçimine dönüştürün.
Şablona göre bir CSV dosyasına sunucu envanterini yükleyerek sunucuları Azure Migrate’a aktarın.
Sunucuları başarıyla içe aktardıktan sonra, assessmentler oluşturun ve assessment raporlarını gözden geçirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü