Burst  özelliği ile Azure Disks Hizmetinden Üstün Performans!

Kasım ayında Microsoft Ignite’de Azure Premium SSD Disklerde Burst (patlama) desteğinin ve yeni disk boyutları 4/8/16 GiB’nin önizlemesini tanıttı. Burst (patlama) ile uygun Premium SSD diskler artık sağlanan performans hedefinin 30 katına kadar ulaşabilir, bu da azalıp artan kullanıma sahip iş yükleri için daha iyi kullanım sağlar. Daha az tahmin edilebilir disk trafiği olan şirket içinde çalışan iş yükleriniz varsa, Burst (patlama) desteğinden yararlanarak Azure’a geçebilir ve genel performansınızı artırabilirsiniz.

Disk Burst (patlama) kredi temelli bir sistemde uygulanır; burada trafik, sağlanan hedefin altında olduğunda kredi toplar ve sağlanan değeri aştığında kredi tüketirsiniz. Aşağıdaki senaryolardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz:

Sanal makine (VM) önyüklemesini hızlandırmak için işletim sistemi diskleri: VM önyüklemesinin bir parçası olarak, işletim sistemi diskine okumaların daha yüksek bir hızda yayınlanabileceği bir artış yaşayabilirsiniz. Azure’da bulut iş istasyonlarına ev sahipliği yapıyorsanız, ek disk işleminden yararlanarak uygulamalarınızın başlama süresi azaltılabilir.
    Ani trafiği karşılamak için veri diskleri: Bazı üretim işlemleri, tasarım gereği disk giriş / çıkış (IO) artışlarını tetikler. Örneğin, bir veritabanı denetim noktası yürütürseniz, veri diskine karşı yazma işlemlerinde ani bir artış ve yedekleme işlemleri için okumalarda da benzer bir artış olacaktır. Disk Burst (patlama)sı, disk trafiği deseninin istisna veya beklenmedik değişikliklerini ele alma konusunda daha iyi esneklik sağlar.

Bu önizleme sürümüyle, bulutun benimsenmesinin giriş maliyetini daha küçük disk boyutlarıyla düşürüyor ve disk tekliflerimizi daha yüksek performansla Burst (patlama) desteğinden alıyor. Bugün Azure’da en performanslı, sağlam ve düşük maliyetli çözümünüzü oluşturmak için bu yeni disk yeteneklerinden yararlanmaya başlayın!

Azure portalını, Powershell’i veya komut satırı arabirimini (CLI) kullanarak hemen Burst (patlama) boyutlarında yönetilen yeni diskler oluşturabilirsiniz. Burst (patlama)ya uygun ve yeni disk boyutlarının özelliklerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Premium SSD yönetilen diskler

Burst (patlama) özelliği yalnızca Premium SSD tarafından yönetilen disklerde desteklenir. Desteklenen bölgelerdeki tüm yeni dağıtımlar için varsayılan olarak etkinleştirilir. Geçerli boyutlardaki diskler için, iki seçenekten biriyle çoğaltmayı etkinleştirebilirsiniz: diski çıkarın ve yeniden takın veya bağlı VM’yi durdurun ve yeniden başlatın.

Standart SSD Yönetilen Diskler

Standart SSD Disklerde tanıtılan yeni disk boyutları şunlardır. Performans hedefleri, bu boyutlarda elde edebileceğiniz maksimum IOPS ve bant genişliğini tanımlar. Yukarıdaki Premium SSD Disklerle karşılaştırıldığında, sunulan disk IOPS ve bant genişliği sağlanmaz. Performansa duyarlı iş yükleriniz veya tek örnekli dağıtımlarınız için Premium SSD’lerden yararlanmanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü