Azure Monitor ile Yeni Özellikler

Microsoft Ignite 2018’de altyapı, uygulama ve ağ izlemeyi tek bir teklifte bir araya getirme ve uygulamalarınız için full stack izleme sağlama vizyonunu duyurmuştu. O zamandan beri bu gerçeği müşterilere ulaştırmak için hızlı adımlar atıldı. Günlüklerimizi, metriklerimizi ve uyarı platformlarımızı birleştirmekten ve Uygulama Analizleri ve Günlük Analizi gibi mevcut yetenekleri entegre etmekten yeni izleme yeteneği kapsayıcıları ve sanal makineler eklemeye ve OpenTelemetry gibi açık kaynaklı projeler aracılığıyla topluma katkıda bulunmaya kadar. Bu yazıda, bulut yerel ve eski iş yükleri için iyi çalışan ve uygun maliyetli ve entegre izleme çözümünü nasıl geliştirmeye devam ettiğimize dair dört örnek de dahil olmak üzere Microsoft Ignite’deki Azure Monitor’den en yeni geliştirmeleri paylaşacağım.

Konteynırları her yerden izleyin

Müşteriler, konteynırlar için Azure Monitor’ün tüm Azure Kubernetes Hizmeti (AKS) nodelarına sağladığı kapsamlı izleme hizmetinin rahatlığını sever. Ancak, AKS dışında Kubernetes nodeları de var. Hibrit ortamları olan müşteriler için, artık şirket içi ve Azure Stack’te (AKS Engine ile) Kubernetes kümelerini önizleme olarak izleme yeteneğini başlatıyoruz. Konteyner aracısını kurmanız yeterlidir; AKS iş yüklerinizle birlikte Azure portalındaki şirket içi iş yüklerinizin performansıyla ilgili uyarılar oluşturabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Azure Monitor Containers

Ayrıca popüler Prometheus entegrasyonunu genel olarak kullanıma sunulmuştur. Azure Monitor artık kendi Prometheus toplama ve depolama altyapınızı çalıştırmak zorunda kalmadan Prometheus metriklerinizi sizin adınıza depolayabilir. Kubernetes kümelerinizden toplanan tüm performans verilerini görselleştirmeniz için yeni Grafana şablonlarımız da var. Prometheus entegrasyonu ve Grafana şablonları hakkında daha fazla bilgi edmek için aşağıdaki bağlantılar kullanılabilir.

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-monitor/insights/container-insights-agent-config#overview-of-configurable-prometheus-scraping-settings

https://grafana.com/grafana/dashboards/10956

Ağ sorunlarını daha hızlı giderme

Uygulama ağ geçitleri, VPN bağlantıları, sanal ağlar vb. İçeren tipik bir bulut ağının izlenmesi zaman alıcı bir süreçtir. Bir sorunu gidermek için, uygulamanızı destekleyen belirli ağ kaynaklarını bilmeniz ve bu kaynakların sağlığını birden fazla abonelik ve kaynak grubunda taramanız gerekir.

Azure Monitor’deki Network Insights önizlemesi, ağ topolojisi, bağımlılıklar, sağlık ve ilgili ağ kaynakları için diğer önemli metrikler hakkında görünürlük sağlayan tek bir gösterge tablosu sağlar. Analizler, bugün Azure Monitor’de bulunan verilerden elde edildiğinden ek kurulum veya yapılandırma gerekmez.

Azure monitor network

Network Insights ile tüm aboneliklerinizde ağınızın sağlığı hakkında görünürlüğe sahip olursunuz. Sezgisel arama ve ayrıntılı topoloji haritaları, daha hızlı detaya inme olanağı sağlar, ağ oluşturma sorunlarının yerelleştirilmesine yardımcı olur ve birkaç dakika içinde düzeltmeyi önerir.

 

Azure Monitor workbook

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü