Birçok kurum ve müşteriden her geçen gün sadece Windows 10 cihazlarını yönetmek için bile buluta geçmek istediklerini duyuyoruz. Windows 10 Azure AD Join özelliği ile birlikte Windows tabanlı cihazlar kurum ağı dışında olsa bile hem Azure AD hem de istenirse Microsoft Intune ile birlikte yönetilebiliyor.

Bu durumda ufak tefek eksiklik ya da sorunlar da çıkmıyor değil. Örneğin Windows 10 temelli ve Azure AD katılımlı bilgisayarlar kurumsal ağ içerisinden yazıcı çıktısı alırken problemler yaşanabiliyor.

Yeni yapılan bir duyuru ile bu durum tarihe karışıyor. Microsoft Azure AD join olmuş ve Intune ile yönetilen cihazlara Hybrid Cloud Print özelliğini getirdi. Bu özellikle birlikte Azure AD katılımlı bilgisayarlar kurum içindeki yazıcıları keşfedebilecek ve ister iş yerinde ister evde ya da her neredelerse yazıcı çıktılarını alabilecekler.

Hibrit Bulut Yazdırma özelliği Windows Server 2016 Print Server sunucu hizmeti içerisine gelen bir özellik. Bu özellik normal AD kullanıcılarınızı ya da mevcut yazıcı yapılandırmalarını olumsuz anlamda hiçbir şekilde etkilemiyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde kullanıcılar normal yazıcı ekler gibi bulut yazıcıları ekleyebiliyorlar.

Hyb

Hybrid Cloud Print Özelliği 2 yeni IIS servis noktası getiriyor.

  • Print Discovery Service
  • Windows Print Service

Yapının genel olarak mimari şeması da aşağıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed